ETIKA ISLAME

HISTORIA E SARES

16/11/2010 23:36

Historia e Sares, ashtu sic e pershkruan vete ajo ne kete leter . Ne po e perkthejme historine e saj me qellim qe tua bejme te ditur se si arriti Sara qe vetem per tre jave te fale 5 kohet e namazit, te mesoje suren Fatiha, Nebe, Jusuf dhe te veshe hixhabin .Shpresojme qe kjo leter te arrije ne zemren e cdokujt qe deshiron qe te drejtohet ne rrugen e drejte, dhe le te jete Sara shembull I tij per tu ndjekur . Le ta leme Saren te flase, e cila eshte ulur ne nje qoshe te xhamise ku shkruan letren e saj te fundit para se te vdese :

Kam nje ndjenje qe me ben te mendoj se kjo eshte hera e fundit ku kam kapur penen per te shkruar, ne kete qoshe te xhamise .Fillimi im fillon qe atje... nga Libani.. nga femijeria ime nuk ruaj shume kujtime.. shtepine e gjyshit..familjen time..te afermit ... Ne shkolle oren e mesimit te fese e kryeja me muslimanet, kurse ne shtepi nena me kish vendosur nje kryq te madh mbi krevatin tim . E dija qe isha muslimane por pa kuptuar gje nga kjo fe .Kur shkelem ne Nju Zelande isha shume e lumtur . Mendoni dhe vete nje vajze ne moshen 10 vjece e gjen veten para nje vendi te lire, te bukur dhe te zhvilluar . Fillova ti hedh hapat e pare te adoleshences dhe zbulova qe jam shume e bukur dhe shume terheqese Te rinjte kerkonin qe te ishin sa me afer meje dhe donin qe te fitonin dashurine time .Bukuria qe kisha ish nje shpate me te cilen fillova te realizoj cdo deshire timen, pervec familjes e cilia me ka munguar gjithmone .Pas ca kohesh, babai u nda nga nena dhe secili prej tyre u martuan dhe u transferuan nga qyteti ku jetonim, duke me lene mua te vetme pa familje .Kur mbeta e vetme mu desh qe te punoja per te plotesuar nevojat e mia personale .Bukuria ime u be celesi per tu punesuar, nderthurja e theksit te arabishtes me ate te anglishtes e bente te foluren time shume terheqese, gje te cilen se kish asnje vajze Australiane . Njoha dhe nje djale dhe jetoja me te .Nje nate teksa po punoja ne lokal nje nga klientet e lokalit me propozoi qe te merrja pjese ne konkursin e bukurise ne qytetin ku banoja, duke me thene se ishte i sigurte se do te fitoja kuroren dhe me pas mund te fitoja dhe kuroren e miss universit , kush e di? Kaq mjaftoi qe une te filloj te fantazoj gjate rreth te qenit miss . E qerasa klientin me dicka, i cili filloi te me thote qe trupi yt i bukur e meriton qe te kurorezohet me kuroren e miss botes dhe te jete simbol i femres dhe dashurise .Keshtu hyra ne konkurs dhe me te vertete fitova dhe u bera vajza me e degjuar ne qytetin tim. Me shoqeronin shume njerez, argetohesha dhe nuk lija kenaqesi pa e provuar .Ndjeva qe shume njerez me kishin zili per ate qe kisha dhe per te ardhmen time .Tani nuk isha me nje punonjese e nje lokali, por fillova te kem pune te ndryshme dhe me te ardhura te shumta . Pata dhe kontrata me kompani te ndryshme per reklamat e prodhimeve te tyre . Ne te njejten kohe pozoja per revista te ndryshme, ku fotografet mundoheshin te nxirrnin ne pah cdo imtesi te bukurise se trupit tim gje e cila i linte pa mendje bleresit e ketyre revistave .Fama qe arrita me beri te njihem me shume personalitete te medha te shoqerise Nju Zelandeze . U njoha dhe me shume familje libaneze qe jetonin atje dhe krijova lidhje me ta . Kur isha ne shoqerine e tyre ndjeja nje kenaqesi, qe nuk e ndjeja me te tjeret, megjithese zakonet e tyre nuk ndryshonin nga ate te banoreve te tjere, ndoshta rrenjet e njejta dhe dashuria per vendin me benin te ndihesha me mire mes tyre .Disa prej tyre ishin muslimane dhe disa kristiane, kurse une as muslimane as kristiane por kjo nuk perbente ndonje problem per mua dhe te gjithe krenoheshin me mua .Nuk e di nese kjo dite ish e vertete per mua, apo une thjesht e kam imagjinur si te tille. Isha e ftuar per darke nga nje familje libaneze qe i njihja . Familje ishte muslimane, i doja shume dhe i urreja ne te njejten kohe, pasi nuk mund te merrja mikun tim atje . Megjithate ndjeja nje qetesi te habitshme kur isha mes tyre .Para se te shkoja tek kjo familje, kisha rene dakort me te dashurin qe te pregatiste gjithcka deri sa te kthehesha une . Teksa po hanim darke ata me flisnin mbi Libanin, dhe se une duhej ta mesoja mire arabishten, pasi ish te gjuha e vendit tim . Une nuk ua vija veshin fjaleve te tyre dhe vetem sa u buzeqeshja dhe mezi prisja qe te shkonte ora dhe te largohem . Qe te ma mbushnin mendjen ata ndezen televizorin dhe e cuan tek nje kanal arab, ku u shfaq nje i ri duke folur . Une e ndiqja televizorin vetem me sy, por me pas nga diskutimet e tyre rreth temes qe flitej dhe personit qe fliste me detyruan qe ta ndjek me vemendje .E pyeta ate qe kisha prane se kush ishte ky, dhe me tha qe quhej Amr Khaled dhe po flet biseda fetare . Fetare ? Pyeta veten, po mua cme lidh me fene ? Une mezi po pres te largohem . Mirepo fjalet qe perkthenin ne anglisht biseden me tronditen . Ky teolog po fliste mbi nderin, pastertine morale, Cfare? Frymemarrja filloi te me shtohej me shpejtesi dhe zemra me rrihte fuqishem .Nderi, fjale qe se kisha degjuar me pare por qe tingellonte bukur .. i ndershem..i paster moralisht..i pafajshem.. kurse une nuk jam e tille.. une jam e ndotur ne llumin e gjynaheve . U mundova te cohem dhe te kerkoj leje per tu larguar, por dicka me kish gozhduar ne vendin ku isha dhe nuk munda te leviz ... dicka me beri ta degjoj biseden deri ne fund ... fillova te qaj dhe te qaj me te madhe, me ngasherime .. nuk e ndieja prezencen e ndokujt aty dhe vetem qaja...une, une nuk jam e paster moralisht, pa fe dhe pa identitet .. do te digjem ne zjarrin e xhehnemit.. nuk do me beje dobi bukuria ime dhe nuk do te me pranoje ZOTI . O ZOT i madh, si nuk e kam shijuar me pare bukurine e kesaj fjale.. nder ..Nuk mbaj mend se si u ktheva deri tek shtepia dhe se ke gjeta atje, por ajo qe kujtoj eshte se e pashe veten para kompjuterit kisha marre adresen e folesit, (amrkhaled.net) dhe isha futur ne faqen e tij te internetit dhe po lexoja . U mundova qe te kuptoj por arabishtja e cale qe flisja une me tradhetoi shpejt . Fillova ti shkruaj personit qe kisha pare ne tv pak caste me pare me fjalet :Vellau im me i madh ... ishte letra ime e pare ku interesohesha mbi Zotin, fene dhe mbi jeten time . Ne fund e pyeta nese ekzistonte mundesia qe Zoti te me pranoje dhe te jem muslimane .. O ZOT ..fillova te dal nga gjendja ku isha dhe te afrohem drejt teje .Kompjuteri u be shoku im me i mire ... letrat qe ti dergoja ty vella Amr, dhe pergjigjet tua, u bene ndihmesi im me i madh . Kur mora numrin tend te celularit dhe bisedova me ty per here te pare, ishte hera ime e pare qe dikush me drejtohej me : esselamu alejkum, me pershendeste dhe me uronte dhe para se nusja juaj te merrte telefonin dhe te flisja dhe me te, ndjeva qe emocionet qe kisha ne fillim u zhduken .Kur me arriten kasetat e para te Kuranit te cilat mi dergove ti, nuk u besoja syve ..i degjoja shpesh duke e lene zerin e lexuesit te depertonte ne cdo qoshe te shpirtit tim .. ku ndieja nje qetesi te habitshme dhe te paprovuar me pare .Fillova te mesoj Kuran per here te pare ne jeten time.. mesova permendesh suren Nebe dhe Fatihane, qe te falem me to .. dhe fillova te falem dhe te falem, sikur doja qe te kompesoje ate qe me kish humbur .A te jua pershkruaj dhe shikimet e shokeve dhe shoqeve te klases, kur hyra per here te pare ne klase me shami dhe rroba te gjera ? Asnje nga shoket dhe shoqet nuk me njohu ne fillim, kur me njohen te gjithe me rrethuan dhe shikonin te shastisur . Rrethi qe formuan rreth meje dhe habija qe tregonin me bene ti shikoj si per here te pare ..kush jane keta ..si kam mundur te jetoj me ta deri tani ?Fillova te mesoj suren Jusuf, e cila flet per profetin e ndershem dhe te paster ...dhe lotet me rridhnin mbi rrjeshta .. o ZOT dua te kompesoj cdo gje qe me ka humbur nga jeta ime, qe ti sherbej perhapjes se fese .. por nuk do te behet vetem ajo qe TI o ZOT e ke caktuar dhe ja sot diten e enjte ndodhem ne xhami duke iu falur dhe lutur ZOTIT, pasi neser do ti dorezohem dores se kirurgut te trurit, per te hequr nje tumor kanceroz, i cili ka leshuar rrenjet e tij ne koken time .ZOTI im .. ndjej sikur nuk do te kthehem me .. ndjej sikur do te takohem me ty ashtu sic jam duke fjetur e dorezuar ndaj dores se kirurgut .. o ZOT nuk do te te pyes nese do i falesh njerez si une, pasi e di qe Ti je Meshirues .. dhe e di qe pendimi im dhe lutjet e mia mi kane fshire gjynahet e meparshme dhe me kane pastruar prej llumit te tyre . O Zoti im, a do te mund te arrij nje dite qe Ti te jesh i kenaqur ndaj meje dhe te me shohesh mua ? Po a do me pranosh mua o Zot, une e cila te kam harruar per nje jete te tere .. dhe pas deres tende jam kapur vecse ditet e fundit ? O Zot, para teje qendroj .. mikeshe e meshires tende jam dhe shpresoj qe me falesh per ato qe kam vepruar ..

ZOTI IM .............

Nese ma merr shpirtin, ma merr duke qene i kenaqur ndaj meje, dhe nese me le te jetoj, me ndihmo qe ti sherbej fese sate... dhe shpresoj prej jush qe te luteni per mua ...

SARA

Te nesermen Sara vdes gjate operacionit ....... ZOTi e meshirofte .

Kurse me poshte do te mund te njiheni me e-mail- at te cilat Sara ia dergoi prof. Amr Khalid, nepermjet internetit .

Emaili i pare pas ndodhise ne shtepine e miqve te saj libaneze :

I am a Lebanese girl with a Muslim father and Christian mother, I lived in Lebanon for the first 10 years of my life and then I migrated with my parents to Australia where I was completely cut off from any Arabic Culture or Islamic teachings, until I am 22 yrs old now, for I am a Muslim by name only, I do not know how the Quran looks life, I do not know the fatiha and do not know how to pray and religion does not play any role in my life whatsoever. Then my parents got divorced and they each re-married, I entered university and both my parents left Australia, they left me alone with no family or siblings and without knowing anything about my family in Lebanon. I lived alone and was forced to work to afford living by myself for I go to university in the morning and work at a bar at night and I have a boyfriend and have not left anything harram, except that I have done it, for I have completely adapted the Western way of living. I know very simple Arabic and I am very beautiful and I participated in a beauty queen's contest in New Zealand and I won in the city I live in. I am now preparing to enter a bigger contest in NewZealand, and I have become a supermodel on the cover of many inappropriate magazines, and through all this, I was visiting a family of Lebanese origin in Australia and they were watching a halaqua for Amr Khaled about iffa (modesty, purity, chastity) and it had the website on it, and I completely fell apart b/c I felt he was speaking to me. I ask if allah can accept me .

Perkthimi...

( Une jam nje vajze Libaneze, me origjine muslimane, baba musliman dhe nene kristiane. Vitet e para te jetes i jetova ne Liban . Kur isha 10 vjec familja ime emigroi per ne Australi, dhe me kete u prene lidhjet tona me lindjen e mesme . Sot jam 22 vjec dhe me emigrimin tone perfunduan lidhjet e mia me fene dhe nuk di me shume vecse jam muslimane dhe nuk e di dhe formen e Kuranit, as Fatihane dhe nuk di se si te falem dhe se feja nuk luan ndonje rol ne jeten time . Me vone prinderit e mi u divorcuan dhe secili prej tyre u rimartua dhe kur une u futa ne universitet, ata u larguan nga Australia, duke me lene te vetme pa familje apo vellezer e motra dhe pa ditur gje mbi pjesen tjeter te familjes ne Liban .

Une jetova e vetme dhe u detyrova qe te punoj per tu kujdesur per veten dhe per te ndjekur studimet ne universitet . Diten studioja dhe naten punoja ne nje local dhe kam pasur dhe nje shok . Nuk kam lene gje te ndaluar (haram) pa e bere pa pasur turp apo dhimbje, pasi isha adoptuar plotesisht me jeten e perendimit . Flas nje arabishte te thjeshte dhe jam shume e bukur dhe kam marre pjese dhe ne nje konkurs bukurie te zhvilluar ne Nju zelande, ku fitova cmimin e pare te qytetit ku jetoj . Tani po pregatitem per te marre pjese ne nje konkurs me te madh bukurie ne Nju zelande . Jam bere dhe top modele e disa revistave . Gjate kesaj kohe vizitoja nje familje me origjine Libaneze qe jetojne ne Australi dhe ne nje nga vizitat i gjeta duke ndjekur nje emission fetar te Amr Khaled, i cili fliste rreth nderit (pastertise morale) dhe ne ekran shfaqej adresa e faqes se internetit te tij . U trondita nga ajo qe degjoja dhe ndjeva se ai po me drejtohej mua .

Po ju shkruaj pasi dua te di nese eshte e mundur qe Allahu te me pranoje mua ) .

Pasi professor Amr Khaled e mori kete email, i dergoi Sares nje email, ku ishkruante se Zoti i fal te gjitha gjynahet, dhe se nga atributet e tij, eshte i Meshirshmi, dhe se Ai ia ka bere detyre vetes se Tij meshiren ndaj krijesave, dhe se ka thene qe meshira e Tij, eshte me e madhe se denimi i Tij . Me pas i tregoi histori te njerezve te cilet kishin kryer vepra te keqia dhe me pas ishin penduar, dhe se Zoti ua kish falur .

Dy dite me pas Sara i shkruan perseri duke i thene :

I cant Belive that allah can forgive me ,I cant stop crying, I need to learn How to pray to allah

(Nuk mund ta besoj se Allahu do te me fale, vazhdoj te qaj dhe kam nevoje te mesoj se si te falem ).

Me pas prof. Amr Khaled i kerkoi adresen e saj qe ti dergoje kaseta kurani, dhe kasetat e emisioneve te tij .

Sara ia dergoi adresen e saj te meposhtme :

The address is: 28a cornhill st,North east valley, Dunedin, New Zealand

Pasi i morri kasetat, Sara i dergon kete mesazh :

I dont know how to thank you... No one takes care of me like you... I wish if I have a brother like you..

( nuk di se si tju falenderoj ... Askush nuk kujdeset per mua sic kujdeseni ju .. Do te doja te kisha nje vella si ju ..)

Pas dy ditesh, i dergon mesazhin e meposhtem :

Salam aleekom, are u ok? I have a big surprise for you.. I learned sorat al naba.. I can say it without looking to quran.Im gonna pray with it.

( selamu alejkum, mire jeni ? Kam nje surprise per ju . Mesova suren Nebe dhe mund ta them pa e pare ne Kuran dhe do te falem me te ) .

Pas nje jave i dergon nje mesazh tjeter ku i thote :

Salam aleekom ,I learned surat youssif , I thought that I will not but alhamd lellah

( Selam alejkum, mesova suren Jusuf . Kujtoja se nuk do te mundem, por falenderoj Zotin.

Pas nje dite te vetme I dergon kete mesazh :

Salam aleekom ,I wear heejab ,and left my boy friend, and I left the comptetion

(Selamu alejkum, une kam veshur hixhabin dhe e lashe djalin qe doja bashke me konkursin

e bukurise ) .

Pas tre ditesh i dergon nje mesazh tjeter ku i thote :

Salam aleekom, really I dont know how to thank you. I wish if I can live more to do something to islam,But it seems God wants something else. Anyway alhamd lellah

( selamu alejkum, ne te vertete nuk di si tju falenderoj .Shpresoj qe te jetoj me shume qe te bej dicka per fene islame, por me sa duket Zoti ka vendosur dicka tjeter. Sido qe te jete falenderoj Zotin ) .

Me pas prof. Amr Khaled bashke me gruan e tij, kontaktojne me te ne telefon, per tu siguruar mbi gjendjen e saj dhe njoftohen se Sara kish zbuluar se vuante nga nje tumor ne tru, dhe se do ti nenshtrohet nje operacioni, ku mundesia per te shpetuar ish vetem 20 % .

Dy dite para se te futet ne sallen e operimit shkruan keto mesazhe :

Salam aleekom, do you think that god will forgive me? Do you think that I will go to janna? or God will put me in the hell?

( selamu alejkum, besoni me te vertet se Zoti do te me fale mua ? Mendoni se une do te shkoj ne xhenet apo ferr )

I love God , Iam talking to him now hope he loves me too

( Une e dua Zotin dhe une po flas me te tani, shpresoj qe dhe Ai te me doje mua )

I want my mother to call me before friday I am sure she will be sad and May be she will come to see me I didn't see her since 1997

( do te doja qe nena te me telefononte para dites se premte . Jam e sigurte qe do te merzitet .

Ndoshta do te vije te me shohe, pasi nuk me ka pare qysh nga viti 1997 ) .

Salam aleekom, Im going to the hospital,I lived 22 years away from god but from 3 weeks I swear that I left my boy friend , and I wear hijaab only for allah ,I don't know muslims except you and the visitors in the forum , so please pray for me and for my mother

( selamu alejkum, une po shkoj ne spital . Kam jetuar 22 vjet larg Zotit, por qe prej 3 javesh jam penduar dhe e lashe dhe djalin qe doja, vesha dhe hixhabin vetem per hater te Zotit . Nuk njoh muslimane te tjere pervec jush dhe vizitoreve te forumit tuaj, keshtu qe lutuni per mua dhe per nenen time )

Mesazhi i fundit vjen nga shoqja e Sares :

Sarah is dead,Im so sorry for your loss

(Sara vdiq, ngushellimet e mia ).

Share |
Back

Search site

© 2010 Te gjitha drejtat e rezervuara